Article will continue after advertisement

It only costs about $5 to $10 to fill up on fast food, so how do places like McDonald’s make any money?

Someone uploaded a McDonald’s waste sheet to Imgur, which presumably shows the actual product cost before other business expenses, including labor, are factored in.

As you take a look at the chart below, you should know that it’s apparently from a McDonald’s restaurant in Canada, where one Canadian dollar equals about 74 cents in U.S. currency.

RELATED: An Illinois man is suing a McDonald’s franchisee over the price of its Extra Value Meal


That also explains menu items that may be unfamiliar to Americans, like the Double Big Mac, Maple Bites and Cheese Curds.

Here are some of the highlights:

  • Big Mac: $1.14 CAD
  • Egg McMuffin: $0.59 CAD
  • Apple Pie: $0.25 CAD
  • Ranch Crispy Wrap: $0.77 CAD
  • Hot Cakes: $0.30 CAD

The chart has generated hundreds of comments on Reddit, with many people saying that it doesn’t appear that McDonald’s is making a lot of money off items like hamburgers and salads.

RELATED: Here are the 5 delicious ways McDonald’s can prepare the incredible edible egg

And what’s missing from the waste log is cost information about sodas, an item with a huge profit margin.

McDonald’s keeps food costs low because they buy in bulk, but could you do even better? We recently met a mother of 13 who feeds her family for $1 per serving, which is even cheaper than the drive-thru!

Here are some of the craziest McDonald’s dishes from around the world:

Mike Timmermann, Clark.com

Tags